Van a Holdnak sötét oldala? – A Pink Floyd egyik legjobb albuma az űrbe repít a Zene Házában

2025. május 11. 12:49

Budapest egyik büszkesége a Magyar Zene Háza, amelynek különleges Hangdómja idén januárra ráadásul jelentős megújuláson esett át. A Pink Floyd 52 éves lemeze pedig szinte szárnyra kapott e falak között.

2025. május 11. 12:49
null

Böjtös Gábor írása

Az a típus vagyok, aki ott volt a ScreenX bemutatóján a Cinema Cityben, és ugyanúgy „olcsó” bazári mutatványnak tartotta, mint általánosságban a 3D-t vagy éppen a VR-élményt, a koncerteken, művészek által legitimált AI-háttérvetítést pedig lényegében felháborító képmutatásnak tartom. Éppen ezért a Magyar Zene Házának Hangdóm-élményével sem finomkodom – bár ez nem jelenti azt, hogy földbe döngölöm az immerzív produkciót. Már csak azért sem, mert az angol progresszív rock zenekar, a Pink Floyd zenéje már önmagában teszi a dolgát, 

emiatt pedig az 52 éves The Dark Side of the Moon teljes hanganyaga valóban formát ölt és az űrbe repít.

 

Felemelő Hangdóm-élmény

Mindössze néhány bekezdés erejéig a száraz tényeknél maradva, a Hangdómnak is otthont nyújtó Magyar Zene Háza Fudzsimoto Szószuke munkája, aki a kortárs építészet egyik leginnovatívabb és legelismertebb alakja. Eddigi munkásságát leginkább a természet és az épített környezet közötti határok elmosása, a transzparencia, a könnyedség és az organikus formák iránti vonzalom jellemzi. Világszerte olyan jelentős projektek köthetők a nevéhez, mint a 2013-as londoni Serpentine galéria pavilonja vagy épp a franciaországi Montpellier-ben található L'Arbre Blanc (Fehér Fa) lakótorony.

Ezt is ajánljuk a témában

A Magyar Zene Háza ráadásul az oszakai világkiállításon is nagy siker volt, ami nem csoda

 – részben a falain belül elhelyezkedő, immerzív, 360 fokos moziteremnek, a Hangdómnak köszönhetően; 

a 2022-es indulása óta már több mint százhetvenezren voltak kíváncsiak a kupolában vetített, vizuálisan és zeneileg is igen változatos tartalmakra. A  különleges vetítőtermet idén év elején minden részletében (kivetítők, hangeszközök) felújították, de egyébként folyamatosan fejlődik, évente nagyjából 10 új, folyamatosan cirkuláló programmal. A szervezők részéről komoly szándék, hogy a hazai készítésű produkciók a nemzetközi piacon is megjelenjenek, ezzel akár cserealapot biztosítva.

 

Pink Floyd: The Dark Side of the Moon

Az 1973-as nagylemez a progresszív rock igazi mesterműve,  amely most a Hangdómban teljes egészében, a 2023-as, az 50. évfordulóra készült remaster változattal elevenedik meg egy utazás során, az űr mellett az elménkbe tartva. A külföldi produkció erősen idézi a VR- és 3D-szemüveges immerzív élményeket, ami nem véletlen, elvégre a kanadai Hubblo stúdió VR-ból indult, hogy utána meghódítsa a világ hasonló dómjait és planetáriumait. Emiatt néhol megvolt a szokásos érzésem, hogy némileg kezdetleges látványban van részünk, amely nem tud versenyezni a valódi, modern animációkkal. De a korrektség jegyében hozzá kell tennem, hogy talán nem is ez a cél. Mert míg egy-egy mozgásba kerülő alakzat és forma alaposan megragadja a figyelmet, ahogy a meteoritok sokasága vagy éppen egy bolygó és az űr sötétje, 

a lényeg így is, úgy is az a kortalan zene, amellyel a Pink Floyd elvarázsolja a nézőt.

Hogy erre ki mennyire fogékony, az jó eséllyel nagyon változó, de ha valaki vevő erre a zenére és látványra, az garantáltan felszabadul és teljesen a vetítés részévé válik, miután kényelmesen, lehetőleg vízszintesen elhelyezkedett a babzsákfotelek egyikén. Az elején kicsit idegenkedtem, rossz pózt vettem fel, és főleg a személyes problémáim uralták, nyomasztották az elmémet, de idővel, részben a Pink Floyd tehetségének és ritmusainak, részben pedig a hatásoknak köszönhetően teljesen elragadott a hangulat, melynek eredményeként már csak azt vettem észre, hogy hipp-hopp elrepült a kicsivel több, mint 40 perc, én pedig legszívesebben maradtam volna még.

Van a Holdnak sötét oldala?

A Pink Floyd albumát hallgatva semmiképpen. És ezt persze megtehetjük otthon is, egyedül, kiváló hangrendszerekkel, de mégis – minden ellenérzésem vagy inkább kritikus hozzáállásom ellenére – van valamiféle varázsa annak, 

ahogy a 360 fokban elénk tárt, képzelt világ beteríti a látómezőnket, Roger Waters, David Gilmour és zenésztársaik muzsikája pedig hallójáratainkba kúszik be megállíthatatlanul. 

Mondanám, hogy de ezért alaposan meg is fizetünk – azonban nincs így, hiszen pár ezer forint csak, amit ezért a különleges élményért kell áldoznunk. És bizony elegen meg is tették ezt, hiszen a produkciónak csak két előadása volt, május 7-én, mindkettő telt házzal. Remélhetőleg lesz még alkalom a Pink Floyd albumának megtekintésére és meghallgatására, miközben számomra az 1978-es Jeff Wayne's Musical Version of The War of the Worlds lenne a csúcs, melyről a Hold sötét oldalához hasonlóan – nem is álmodom.

 

Képek forrása: Magyar Zene Háza

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2025. május 11. 21:04
Az még valódi zene volt!
Ez D-dúr és e-moll
2025. május 11. 16:59
"sordenara 2025. május 11. 13:18 Magyar Zene Háza nem Budapest büszkesége hanem a magyar konzervatív jobboldali emberek büszkesége." Már amennyiben a The Dark Side Of The Moon című Pink Floyd-albumot a magyar konzervatív jobboldali emberek büszkeségének tekintjük. :-)
Ez D-dúr és e-moll
2025. május 11. 16:38 Szerkesztve
"billysparks 2025. május 11. 13:06 Zseniális album, valamiért a Money-t nem érzem odavalónak..." Szerintem meg az az egyetlen valamirevaló nóta azon a lemezen. Amikor szegény Syd Barrett végleg "kiszállt" a Pink Floydból, sokáig nem tudták eldönteni, hogy ők most pszichedelikus-west-coastos hippizenekarként vagy progresszív rockbandaként szeretnék folytatni, ezért még a Dark Side is rendesen össze van kenve hippimocsokkal. A Wish You Were Here volt az első és utolsó tisztán progrock lemezük (nekem ezért is az tetszik a leginkább), az Animals már egy progrock beütésű klasszikus rockalbum, a The Wall pedig már vegytiszta rockalbum és egyben az utolsó közös albumuk is, mert ami utána következett az már nem kollektív munka volt, hanem egy-egy tag, előbb Waters, majd Gilmour önfényezése.
Ez D-dúr és e-moll
2025. május 11. 16:11
LSD-t adnak a jegyhez? :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!